Druhé zamyšlení nad blogem.

27.10.2023

Co se podařilo a co se naopak nedaří.

Uběhlo skoro třičtvrtě roku od chvíle, kdy jsem se začal bavit psaním blogu o chemii. Myslím si, že je teď správná doba se podívat trošku zpět a zamyslet se nad tím, co mi psaní přineslo, co jsem očekával, co se splnilo a co se naopak nepodařilo ✍️.


Musím přiznat, že moje představy se trochu lišily od skutečnosti, se kterou jsem konfrontován. V žádném případě jsem nechtěl někoho učit chemii, jelikož dnes jsou takové možnosti a takové skvělé pomůcky na internetu, že by to bylo zcela zbytečné. Mým cílem bylo spíše pohlédnout na tento obor z hlediska praxe, z hlediska nabytých zážitků, či zkušeností. Jak se mi to povedlo nechám na hodnocení jiných, nicméně mám trochu rozporuplné pocity. Proč, to hned vysvětlím.

Při osobních setkáních s mými kamarády a přáteli, kteří jsou ať už pravidelnými nebo nepravidelnými čtenáři mého blogu, jsem se téměř vždy setkal s pozitivní odezvou a v mnoha případech i se žádostí ať v této činnosti pokračuji. Někdy jsem byl až překvapen, kdo všechno si můj blog občas přečte, na druhé straně mne trochu zklamala odezva, kterou jsem dostával. Jen minimum lidí mi napsalo nějaký feedback, jen několik málo nových témat bylo jimi navrženo. Přiznám se, že mi to trochu chybí, protože když nemáte odezvu, tak nevíte co děláte dobře a co děláte špatně .

Od svých spolužáků jsem například slyšel, že nejdu příliš do hloubky a že zůstávám na povrchu, s čímž se nedá nesouhlasit, ale opakuji, že můj blog není a nebude vyučovací pomůcka. Možná jsem se v článcích jako "Metanolová aféra" nebo "Jak si (za)chránit svou kůži" přece jen trochu více dostal do skutečné chemie, v mnoha ostatních článcích jsem se spíš snažil poukázat, kde se v praktickém životě s různými chemickými jevy můžeme potkat. V brzké době budu publikovat článek o tom, co může způsobit rozdíl jednoho uhlíku v molekule a tady se určitě zase více dotkneme skutečné chemie.

V mnoha případech jsem se snažil také reagovat na aktuální dění a témata, která rezonovala kolem nás, ať už se jednalo o "Případ Bečva", již zmíněnou "Metanolovou aféru" nebo třeba "Máte rádi sladké" ? S podobnými tématy určitě budu přicházet i v budoucnu, vždyť Green Deal, vodíkový pohon nebo elektroomobilita jsou žhavá témata k zamyšlení. Když vidím co se zrovna teď děje po vynesení rozsudku vsetínského okresního soudu, tak se musím usmívat, protože tak "šalamounské" rozhodnutí v kauze Bečva nečekal asi nikdo. Dozvíme se konečně co ty ryby skutečně zabilo ?

Kromě výše zmíněného se budu snažit popisovat chemii také pro mladé lidi, kteří si vybírají, zda zrovna tento obor není ten směr, kterým by se chtěli ve svém životě vydat. I proto budu zařazovat do mého blogu nadále články, které se budou věnovat všeobecným tématům, třeba o tom, jak vypadá struktura obchodu s chemikáliemi, co to jsou komodity a speciality, nebo jak se nenechat oblbnout klamavou reklamou.

Nadále se budu chtít s mými čtenáři dělit o zážitky s praxe, kterými se snažím oživit svou skladbu mých příspěvků. Věřím, že alespoň někoho z vás pobavily články jako "Jak se může vyplatit vědět něco o chemii" nebo "Jak vytvořit veselé prostředí v chemické laboratoři" 🤭. Samozřejmě mne také napadají témata, která se týkají bezpečnosti, které v případě chemie není nikdy dost. "Neveselá pohádka o Honzovi" byla takovým pokusem ukázat, že chemie umí být pěkně nebezpečná a nemusí se projevit všechny negativa ihned, ale až s velkým časovým odstupem.

Nakonec bych všechny, kteří tento článek dočetli až sem 👏, chtěl moc poprosit o spolupráci. Buďte prosím tak hodní a napište mi, co by vás zajímalo, pochvalte co se vám líbilo a zkritizujte to, co se vám nelíbilo. Moc mi to pomůže, stejně jako bych si přál, abyste mi pomohli rozšířit řady mých čtenářů sdílením mých příspěvků. Už dopředu vám za to moc děkuji a věřím, že ve statistikách budu nacházet stále vyšší počet čtenářů.

Nadále se budu snažit své příspěvky publikovat v pravidelných časových intervalech a budu přes sociální sítě o každém novém příspěvku informovat. Prozatím jsem nenašel vhodnější cestu, jak upozornit na nový příspěvek a mohu s uspokojením konstatovat, že statistiky návštěvnosti se po každém novém příspěvku výrazně zvyšují. Pokud někoho z vás napadá lepší cesta jak na své články mohu upozornit, tak se rád nechám poučit a inspirovat.