Pořád ten uhlík.

21.06.2024

Tento prvek neomrzí.


Jak už jsem několikrát psal, považuji uhlík za jeden z nejzajímavějších prvků. Mám k tomu celou řadu důvodů, některé jsem již zmínil ve svých článcích ať už "Co může znamenat rozdíl jednoho uhlíku v organické molekule"

https://www.chemiejinak.cz/l/co-muze-znamenat-rozdil-jednoho-uhliku-v-organicke-molekule/

nebo "Uhlíková a křemíková inteligence".

https://www.chemiejinak.cz/l/fascinujici-prvky-4-skupiny/

Můj dnešní příspěvek není o mých zkušenostech nebo názorech, dnes bych s vámi chtěl jen sdílet a upozornit vás na pár zajímavých článků, které mají souvislost s dnešním tématem.

Pokud to vezmeme chronologicky, tak ještě před pár desetiletími jsme znali jen všeobecně známé a klasické formy uhlíku, kterými jsou tuha a diamant. Koncem 20.století byla udělena Nobelova cena za objev fullerenů viz:

https://www.toxicology.cz/modules.php?name=News&file=print&sid=34

Vědu popularizující časopis Vesmír v té době publikoval článek, který najdete zde:

https://vesmir.cz/cz/casopis/archiv-casopisu/1997/cislo-2/nejkulatejsi-molekula.html

Nedlouho po tomto objevu byla udělena další Nobelova cena, která se týkala objevu nové formy uhlíku. Odkazy na články o nově objeveném grafenu najdete zde:

https://www.products.pcc.eu/cs/blog/grafen-co-to-je-a-k-cemu-se-pouziva/

https://mobilizujeme.cz/clanky/grafen-material-co-zmeni-smartphony

Pokud si najdete čas a chuť se těmito články prokousat, tak si uvědomíte, jaké objevy to jsou z hlediska rozvoje nových technologií nebo vylepšení těch stávajících, nejen v chemii, ale také v medicíně a elektronice. Pro odborníky to je určitě velmi zajímavé, pro chemické laiky místy až neuvěřitelné nebo nepochopitelné. Taková ale chemie na špičkové úrovni skutečně je. Přejme si však, aby nám ale vždy jen pomáhala, protože nějaké pochybnosti o těchto materiálech se v uvedených článcích také dají dohledat. Budeme věřit, že se v budoucnu nenajdou případná negativa, která zmiňuje například článek o grafenu.

Následující video krásně shrnuje vše, co jsem vám dnes chtěl představit, tak si to užijte 😁

https://edu.ceskatelevize.cz/video/2790-drahocenny-uhlik