Třetí zamyšlení nad blogem.

26.02.2024

Každý si může něco vybrat.

Čas běží velmi rychle a já jsem si uvědomil, že už je to půl roku, kdy jsem se zamýšlel jak pokračovat a čím se zabývat v mém blogu. Myslím, že po roce jeho založení je ta nejvhodnější doba si něco málo zase zopakovat a vyhodnotit. Těší mne, že mi stále přibývá čtenářů, i když jsem si vědom, že moje téma nikdy nebude přitahovat většinu lidí. Na to je přece jen chemie trochu vzdálená od našeho denního života a já jen chci věřit, že někteří mí čtenáři se začali zajímat o chemii díky mému blogu. Já si totiž pořád myslím, že individuálně zajímavé téma si v mých příspěvcích může najít skoro každý.Může to navenek vypadat jako nevýhoda mého blogu, že není směrován jen na určitou skupinu lidí podle věku nebo vzdělání, ale právě proto se snažím pro každého čtenáře najít něco zajímavého nebo podnětného, co by ho mohlo zajímat. Tohle široké "rozkročení" mých příspěvků se dá lehce dokumentovat na tom, že se všechny dají roztřídit zhruba do 4 skupin.

První z nich, nazvěme ji obecnou, se snaží oslovit co nejširší okruh čtenářů tématy jako Zóna LCH, Kde všude najdeme chemii, Marketingový guláš, Proč to studenti vzdávají tak brzy, Voda jednoduchá sloučenina a přitom základ života atd.

Druhou skupinu témat tvoří příspěvky věnované životnímu prostředí a tady můžeme jmenovat třeba Případ Bečva, Plasty - hit 20.století a strašák 21.století, Metanolová aféra nebo třeba Budeme skutečně elektrosvětem. Tyto příspěvky jsou určeny pro široké spektrum lidí, kteří se o současná aktuální témata zrovna zajímají.

Do třetí skupiny bych si dovolil zařadit témata zajímavá pro motoristy a můžeme zde jmenovat články jako Co skrývá interiér auta, Chystáte se koupit Porsche nebo Málo známé zákoutí chemie. Tyto příspěvky mohou být zajímavé zejména tím, že díky výzkumu, který je vázán právě na automobilový průmysl, si můžeme ukázat řadu nejnovějších trendů a nečekaných aplikací ve využití chemie.

Poslední čtvrtou skupinou by potom mohla být témata, která byla skutečně chemická a tady můžeme jmenovat příspěvky jako Proč by Mendělejev génius, Co může znamenat rozdíl jednoho uhlíku v organické molekule, Věčné chemikálie , Jak (za)chránit svou kůži apod. Toto jsou témata odbornější, ale určitě pořád ještě srozumitelná pro široký okruh lidí.

V uvedeném přehledu nejsou uvedeny všechny články, které se mi podařilo během toho jednoho roku publikovat, nicméně jsem přesvědčen, že pravidelní čtenáři znají všechny, i když některé z nich je mohly zajímat méně a některé zase více.

Nejvíce mne potěšila odezva, kterou se dostal od několika učitelů chemie, kteří mé příspěvky šíří dále mezi své žáky a také mne inspirovali svými návrhy k sepsání některých článků. Tady bych přivítal ještě výraznější pomoc ze strany vás všech, kteří zrovna teď čtete tyto řádky. Prosím napište mi své poznatky, třeba kritické, protože zpětná vazba je to, co je pro mne důležité. Já totiž pořád logicky vycházím ze svých osobních zkušeností nabytých v praxi a jsem tím samozřejmě silně ovlivněn při výběru mých témat. Inspirace někým jiným mne může poslat mimo tyto vyježděné koleje a možná, že tato kombinace by do budoucna mohla přinést další zajímavé podněty pro další mé příspěvky. Když porovnám počty svých čtenářů, které vidím ve statistikách s tím, kolik jsem dostal od vás odpovědí, tak musím konstatovat, že jich nebylo tolik, kolik bych očekával. Zkrátka je tady co zlepšovat a budu se snažit podnítit svými články váš zájem a už předem děkuji za vaše otázky a podněty.

Velmi děkuji zejména těm, kteří kromě toho, že mé příspěvky čtou, si také najdou čas na jejich sdílení a podílejí se tak na rostoucím počtu mých čtenářů.