Umíte rozpoznat umělé nebo pravé kůže ?
A jde to vůbec ?
Dnešní téma se bude týkat mé osobní zkušenosti z mého posledního zaměstnání. Nebudu prozrazovat žádné tajemství když řeknu, že můj poslední zaměstnavatel byl špičkovou firmou v oblasti výroby a úpravy všech typů kůží, ať už pravých nebo umělých. Já osobně jsem přišel do styku s výrobou a úpravou kůží umělých a musím říci, že to byla skvělá a hlavně zajímavá zkušenost. Toto téma je také úzce spojeno s jedním s předchozích příspěvků, který se týkal interiérů aut, protože právě v autech můžete najít oba druhy kůží.
Definici co je pravá nebo umělá kůže si můžete lehce dohledat z mnoha zdrojů, nicméně pravá kůže pochází z nějakého zvířete a umělá kůže má většinou textilní podklad, na který je nanesena buď vrstva PVC v případě těch nejlevnějších kůží nebo polyuretanu (dále PU) v případě těch kvalitnějších umělých kůží. České názvosloví někdy nazývá levnější PVC variantu koženkou a ty kvalitnější používající PU například eko kůží. Musím konstatovat, že v tomto názvosloví je spousta marketingových cílů, takže se pojďme shodnout, že vše co není ze zvířete je jednoduše umělá kůže, kterou na výrobcích můžete najít pod anglický názvem "artificial" nebo "synthetic leather" na rozdíl od pravé kůže označované jako "genuine leather".
Mohu vám říci, že rozpoznat pravou a kvalitní umělou kůži je někdy těžkým oříškem i pro odborníka, protože přeborníci v imitacích, naši čínští kamarádi, už dovedli vymyslet místo textilního podkladu jiný podkladový materiál založený na mikrovláknech, který je dokonce parfémován tak, že i čichem připomíná klasickou pravou kůži. Existují samozřejmě metody jak oba druhy kůže rozpoznat, některé bohužel destruktivní, nicméně vás mohu ubezpečit, že i v těch nejdražších autech, která si zakládají na koženém interiéru z pravých kůží, můžete na mnoha místech najít kůže umělé, které opravdu od těch pravých nerozpoznáte. Můžete hádat a napsat mi do komentářů, kde byste očekávali umělou kůži i u těch nejdražších vozidel.
Existují dvě technologie výroby umělých kůží, tou první je přímé nanášení buď PVC nebo PU na textilní podklad nebo druhou alternativou je tzv. transfer technologie, která používá k tomuto účelu speciální papíry. U první technologie se po nánosu PVC nebo PU musí "kožená" struktura a vzor uměle vyrobit na speciálním lisu technologií známou jako embosování (vytlačování) a u druhé technologie je povrch, vzor a struktura kůže dána speciálním druhem papíru, který zrcadlově přenáší otisk na konečný výrobek.
Jelikož je umělá kůže v některých případech označována jako veganská, je samozřejmé, že spousta světoznámých firem si dává záležet na svém "eco-friendly" image a není proto překvapivé, že mezi zákazníky firem, které se zabývají vývojem syntetických kůží, jsou společnosti jako Niké, Adidas, Puma, Louis Vuitton a mnoho dalších.
Je na každém z nás se rozhodnout jaký interiér auta upřednostníme, na jaké sedačce chceme trávit svůj volný čas, s jakou kabelkou nebo peněženkou se budeme chválit před svými kamarády, nicméně pořád by bylo dobré si uvědomit všechna pozitiva i negativa obou druhů kůží. Používejme tedy rozum a zvolme vždy alternativu, která je tou nejvhodnější pro ten který způsob využití. Důležitým faktem může být trvanlivost a kvalita kůže, často však hraje roli také cena a v neposlední řadě je pro mnoho lidí velmi důležitým faktorem jejich vztah ke zvířatům nebo životnímu prostředí obecně. Já osobně znám dobře všechna pro a proti a mohu zodpovědně říci, že není někdy lehké se rozhodnout, zda koupit výrobek z pravé nebo umělé kůže.
Na konci tohoto příspěvku bych si dovolil jen krátce popsat situaci, která nastala u výroby umělých kůží po všech změnách proběhlých po rozpadu socialistického bloku. Kdysi docela zajímavý východoevropský trh se zcvrkl na pár přežívajících firem, které jsme schopni spočítat na prstech jeden ruky. Výjimkou je Polsko, kde přežil poměrně vysoký počet soukromých firem, problémem však je to, že většina z nich je zaměřena na výrobu levných PVC umělých kůží. Evropští výrobci jsou pod těžkou konkurencí levných čínských dovozů a jen Itálie nebo Turecko si drží své pozice. Samostatnou kapitolou jsou potom umělé kůže určené pro automobilový průmysl, kde drží v Evropě čelní místa velcí výrobci z Německa.